Przewiń do głównej treści

3 porady jak korzystać z ChatGPT

·408 słów·2 min·
ChatGPT AI Sztuczna Inteligencja GPT LLM Podstawy AI Prompty

Korzystanie ze sztucznej inteligencji staje się coraz prostsze, jednak ciągle pomocna jest znajomość tworzenia zapytań, czyli tzw. promptów. Może wydać się to banalnym stwierdzeniem, ale bardzo wiele nieporozumień i błędnych odpowiedzi sztucznej inteligencji wynika z błędnie napisanego zapytania. Poniżej kilka prostych, ale bardzo istotnych porad.

Pisz zrozumiale
#

Jeżeli nasze zapytanie jest niezrozumiałe, nawet dla nas, to nie liczmy na to, że sztuczna inteligencja zrozumie o co nam chodziło. Zapewne nie zrozumie i dostaniemy jakiś chaos, a odpowiedź nie będzie spełniała naszych oczekiwań. Jeżeli zatem po kilku zapytaniach w kółko otrzymujemy odpowiedzi nie na temat, to zastanówmy się czy problem nie leży w naszym zapytaniu. Przeczytajmy sobie to na głos. Pomyślmy czy nasze pytanie nie może zostać zrozumiane na wiele sposobów. Dobrym rozwiązaniem jest również przeczytanie naszego zapytania znajomej osobie, może ona wskaże nam, że coś jest nie tak albo wpadnie na pomysł co zmienić. Wpisywanie tego samego zapytania i liczenie na to, że otrzymamy znacząco lepszą odpowiedź mija się z celem. Lepiej jest przeredagować zapytanie, nawet nieznacznie, zamienić słowa, czy nawet odwrócić szyk zdania.

Pisz zwięźle podając istotne informacje
#

Zapytania powinny być zwięzłe, możliwe krótkie, ale jednocześnie dostarczać możliwie jak najwięcej istotnych informacji. Bardzo ważne jest stworzenie odpowiedniego kontekstu. Pamiętajmy, że sztuczna inteligencja nie ma dostępu do naszych intencji, zamiarów i nie wie czym w danej chwili się zajmujemy. Jeżeli powiem, że potrzebuję pomocy w budowie zamku, to zupełnie niejasne jest czy będę go sam budował, czy tworzył projekt architektoniczny, nie mówiąc już o tym, że nie wiadomo, czy to ma być zamek warowny, a może z piasku na plaży. Z drugiej strony opowiadanie, że zlecił mi to Czesio i potrzebuję to na jutro, a w ogóle, to mamy problem z piaskiem, nie koniecznie jest pomocne. Zastanówmy się czy części z tych informacji nie można by było pominąć?

Przydziel mu rolę
#

W raz z rozwojem modeli, a w szczególności MoE (ang. Mix of Experts) technika przydzielania roli stała się nieco mniej istotna, jednak wciąż pozostaje bardzo efektywną metodą komunikacji ze sztuczną inteligencją. Jest to bardzo prosta koncepcja i polega na poinformowaniu sztucznej inteligencji, że ma się wcielić w konkretną rolę, na przykład pisarza, copywritera czy inżyniera. Na przykład możemy rozpocząć od tekstu

1Wyobraź sobie, że jesteś pisarzem

albo

1Wciel się w rolę krytyka filmowego

Takie rozpoczęcie ukierunkuje sztuczną inteligencję na konkretny kontekst, na pewien obszar wiedzy, dzięki czemu otrzymamy lepsze wyniki niż w przypadku prostego zapytania w stylu “Napisz opowiadanie”.

Poniżej krótkie podsumowanie najważniejszych porad

Instrukcja obsługi ChatGPT

Zobacz także

ChatGPT Podstawy i proste zastosowania
520 słów·3 min
ChatGPT AI Sztuczna Inteligencja GPT LLM Podstawy AI Prompty GenAI
W ostatnich latach sztuczna inteligencja stała się częścią naszej rzeczywistości i zaczęła zmieniać nasze życie. W dobie tego niebywałego podstępu nie możemy pozostawać w tyle. ChatGPT, to jeden z najpotężniejszych chatbotów.
Model wnioskujący GPT-o1
·384 słów·2 min
ChatGPT AI Sztuczna Inteligencja GPT LLM Model O1
Tydzień temu swoją premierę miał nowy model GPT-o1, który wprowadził nową jakość w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji.
DALL-E vs. ChatGPT-4o — generowanie obrazów
·212 słów·1 min
ChatGPT AI Sztuczna Inteligencja DALL-E GenAI GPT Generowanie Obrazów OpenAI
Od kilku lat dzięki rozwijającym się modelom sztucznej inteligencji mamy możliwość prostego generowania obrazów i zdjęć.